Šestý ročník literární soutěže zná vítěze!

Známe nejhezčí Čertovské pohádky roku 2016

V úterý 21. června v ostravském multikině Cinestar byly vyhlášeny výsledky letošního ročníku literární soutěže Čertovské pohádky. Absolutní vítězkou se stala desetiletá Ema Zvejšková ze Šenova, která napsala pohádku „O neposlušné princezně“. Za své umístění získala poukaz na týdenní pobyt s plnou penzí pro celou rodinu v Hotelu Odra na Ostravici.

Jako druhý nejhezčí pohádkový příběh porotci vybrali pohádku s názvem Jak Kleofáš vynalezl tužku, která nepíše háčky, čárky a tečky. Jejím autorem je Vojta Stupka ze Starého Jičína, který získal iPad mini, a na třetím místě se umístila Adéla Mrázová z Opavy se svou pohádkou „Čert Bernard a duhový stroj“. Ta jako cenu obdržela poukaz na třídenní ubytování s polopenzí pro celou rodinu v Hotelu Bauer.

Letošní šestý ročník Čertovských pohádek se velmi vydařil. Přišlo nám více než pět set pohádek, soutěže se zúčastnilo několik desítek škol z celého kraje a porota měla co dělat, aby vybrala ty skutečně nejhezčí. Nakonec se nám to ale podařilo. Slavnostní vyhlášení výsledků v multikině Cinestar za přítomnosti úspěšných autorů, jejich rodičů, třídních kolektivů a partnerů soutěže už bylo pouze pomyslnou třešničkou na dortu,“ říká 1. místostarosta městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Patrik Hujdus, který je hlavním organizátorem soutěže.

Jako obvykle se soutěže mohli zúčastnit žáci základních škol a adekvátních ročníků víceletých gymnázií, kteří bydlí na území Moravskoslezského kraje. Stačilo napsat pohádku v maximální délce 1 strany formátu A4 na téma Čerti a vynálezy.

A soutěžit bylo opravdu o co. Kromě rodinného týdenního pobytu v Hotelu Odra v Ostravici s plnou penzí a volným vstupem do bazénu, tabletu Apple iPad mini a dvou poukazů na třídenní pobyt s polopenzí pro celou rodinu v Hotelu Bauer na Bílé mohli mladí autoři vyhrát například také poukaz na jízdní kolo od firmy MIKE BIKE Michala Stromšíka, rodinné pobytové balíčky v apartmánech Bečva Resort na Horní Bečvě, hudební přehrávač iPod a sluchátka s doživotní zárukou od reklamní společnosti MARF, rodinnou permanentku do ostravské zoologické zahrady, poukaz do restaurace Čertovka a dárkové balíčky Deníku, nakladatelství Librex a městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky.

Jména vítězných autorů:

1. místo: Ema Zvejšková, O neposlušné princezně, Šenov
2. místo: Vojta Stupka, Jak čert Kleofáš vynalezl tužku, která nepíše háčky, čárky a tečky, Starý Jičín
3. místo: Adéla Mrázová, Čert Bernard a duhový stroj, Opava
4. místo: Andreas Doležal, Čertovy papričky, Skřečoň
5. místo: Ondřej Svoboda, Čert a robotický bratr, Frýdek-Místek
6. místo: Martin Horečka, Čert vynálezce, Frenštát pod Radhoštěm
7. místo: Eliška Bělíčková, Jak čerti k vynálezu přišli, Šenov
8. místo: Kateřina Jurgová, Čert Artur a hračky, Ostrava
9. místo: Eliška Hajná, Peklohup, Město Albrechtice
10. místo: Ondřej Štroblík, Stroj na učení, Hlučín

Speciální novinářskou cenu školního časopisu OAOčko, který vyrábí studenti Obchodní akademie z Ostravy – Mariánských Hor, získal za pohádku „Čert vynálezce“ Martin Horečka z Frenštátu pod Radhoštěm, novinářskou cenu magazínu Patriot vyhrál Andreas Doležal ze Skřečoně, který napsal pohádku s názvem Čertovy papričky.

„Když jsme před šesti lety začínali a vymýšleli jsme soutěž pro děti z našeho obvodu, který se kdysi jmenoval Čertova lhota, odtud název Čertovské pohádky, nenapadlo nás, že se časem tato soutěž rozšíří z města do celého Moravskoslezského kraje. Považujeme to za velký úspěch a to, že se uskutečnil již šestý ročník, hovoří o nově vzniklé krásné tradici. Těšíme se na další pohádky a už nyní vymýšlíme čertovská témata pro příští ročníky,“ dodává starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková.

Letos poprvé byli v soutěži odměněni i učitelé. Mimořádnou cenou v podobě poukazu na kancelářskou židli v hodnotě 7 tisíc korun bez DPH od společnosti RAMA Moravia s.r.o. byla oceněna ředitelka základní školy v Šenově. „Chtěli jsme nějak vyjádřit poděkování pedagogům za jejich pozitivní přístup k literární tvorbě dětí. Ocenit touto mimořádnou cenou ředitelku školy, kterou navštěvuje vítězka letošního ročníku, nám přišlo jako zajímavý nápad,“ vysvětluje Patrik Hujdus.

Nejhezčí pohádky namluvili moderátoři Hitrádia Orion, před Vánoci je pak na CD jako dárek dostali prvňáčci vybraných základních škol Moravskoslezského kraje.