Ročník 2019

Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky v úterý 18. června vyhlásil výsledky již devátého ročníku literární soutěže Čertovské pohádky. Absolutním vítězem se stal žák páté třídy základní školy v Dobré Jakub Friedl se svou pohádkou Čerti na zahrádce. Za umístění a pohádku o pálivých papričkách získal pro celou svou rodinu poukaz na týdenní pobyt v Hotelu Bauer s polopenzí včetně neomezeného vstupu do hotelového wellnes a dárkové balíčky od nakladatelství LIBREX Publishing, Deníku, Hitrádia Orion a organizátorů soutěže.

Na své si však přišli i další z deseti finalistů. Podle svého umístění získali například rekreační pobyt v Hotelu Odra v Ostravici, iPad mini, poukaz na nákup jízdního kola či celoroční rodinnou permanentku do ZOO Ostrava a další. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se uskutečnilo v ostravském multikině Cinestar, kam finalisty doprovodili jejich rodiče a také třídní kolektivy, které se postaraly o výbornou atmosféru v sále a mohutný potlesk pro všechny oceněné mladé spisovatele. 

Čertovské pohádky se staly už tradicí. Do soutěže se zapojuje každoročně několik desítek škol z celého Moravskoslezského kraje a stovky mladých autorů. Pro porotu proto hodnocení přihlášených pohádek není vůbec jednoduché a vybrat tu nejhezčí bývá stále obtížnější. Je to ale velmi příjemný úkol, protože děti jsou nápadité a vymýšlejí opravdu hodně zajímavé příběhy,“ řekl starosta Mariánských Hor a Hulvák Patrik Hujdus, který společně s 1. místostarostkou obvodu Janou Pagáčovou finalistům předával ceny a gratuloval k úspěchu.

Soutěž pro děti ze základních škol a adekvátních ročníků víceletých gymnázií pořádá městský obvod Mariánské Hory a Hulváky už od roku 2011 a její pravidla byla i letos jednoduchá. Stačilo napsat pohádku v rozsahu maximálně jedné strany formátu A4, jejíž hlavní postavou byl čert, a dodržet určené téma, které pro letošní rok bylo Čerti na zahrádce.

V závěru slavnostního programu organizátoři všem dětem poděkovali za účast v soutěži a pedagogům a rodičům za to, že podporují literární aktivity dětí. „Je skvělé, že se nám společně daří v dnešní přetechnizované době vracet děti ke knihám, příběhům a pohádkám. Děkujeme samozřejmě také všem partnerům soutěže za jejich podporu a atraktivní ceny, díky kterým můžeme nejlepší autory a jejich výkony lépe ocenit,“ dodal starosta.

Nejhezčí pohádky letošního ročníku, stejně jako v předchozích letech, zástupci obvodu společně s moderátory Hitrádia Orion v průběhu léta namluví a vznikne tak pohádkové CD, které dostanou prvňáčci vybraných základních škol v září jako dárek při nástupu do prvních tříd.

Jména vítězných autorů:

1. místo
Jakub Friedl, Čerti na zahrádce, ZŠ Dobrá

2. místo
Julie Krčmářová, Čerti na zahrádce, ZŠ Volgogradská, Ostrava–Zábřeh

3. místo
David Sobas, Čertík Honzík a kouzelný meloun, ZŠ Gen. Janka, Ostrava – Mariánské Hory

4. místo
Denisa Tomanová, Čerti na zahrádce, ZŠ Hradec nad Moravicí

5. místo
Filip Zeman, Čerti na zahrádce, ZŠ Volgogradská, Ostrava–Zábřeh

6. místo
Dorota Hradilová, Čertík zahradník, ZŠ Razová

7. místo
Karolína Placová, Čertí zahrádka, ZŠ Zelená, Moravská Ostrava a Přívoz

8. místo
Kristýna Kuřecová, Ztracená zelenina, ZŠ Tyršova, Frenštát pod Radhoštěm

9. místo
Max Kundrát, Luciferova zahrádka, ZŠ Horymírova, Ostrava–Zábřeh

10. místo
Emma Pardygalová, Jak se stal čert Přeslička zahradníkem, ZŠ Gen. Janka, Ostrava – Mariánské Hory

Moravskoslezský DeníkMagazín Patriot